LAMELLA ve ÇERÇEVESİ

1- LAMELLA

Lamella imalat ve montajı ile ilgili fazla kaynak yoktur. Bu güne kadar yaptığımız uygulamaları dikkate alınarak hazırladığımız bu bilgilerin faydalı olacağını umuyoruz.

Lamella, plakalı çötürücü, yurt dışında bilinen adı ile tube settler yani tüp çötürücüdür

Tube settlerin en önemli avantajı hacimin, altıgen borucuklar şeklinde doldurulması, suyun türbilansının giderilmesi, Reynold ve Froude sayısınına azaltılması durultucu veriminin arttırlıması, havuz yüzey alanının azaltılması en önemli avantajıdır.

Altıgen petek yapısı bu amaçlar için en ideal tasarımdır. Çünkü en u tasarı ile az malzeme ile en fazla yüzey oluşturulur. Altıgenin en kolay imalat şekli ise 2 trapez levhanın simetrik olarak birbirine eklenmesi ile oluşur.

TEKNİK BİLGİLER;
Lamella için malzeme; dayanım ve ekonomik olması sebebi ile lamella imalatında en çok kullanılan malzeme Pvc dir. İçme suyu arıtma tesislerinde gıdaya uygun ambalaj malzemesi için uygundur. Pvc levha üretiminde en çok tercih edilen kimyasal stabilizatör kalay.
Gıda bakanlığından sulu gıdalar için alınan rapor ektedir.
* Lamella için levha et kalınlığı; Lamella için genellikle 1.2 mm dir.
* Lamella için trapez ölçüsü (D1); Trapez ölçüsü suyun özelliklerine göre küçük farklılıklar gösterebilir, burada 2 levha arası (D1) önemlidir. Suyun arıtma verimini bu aralık ve lamella uzunluğu belirler. İçme suyu için 2 levha arasının 44-60 mm civarında olur. En çok tercih edilen aralık (D1) 48 mm ve 54 mm dir. Atık su arıtımı için (D1) 60 mm önerilir.
* Trapez taban ölçüsü (D1); Trapez taban ölçüsü dediğimiz, ölçü altıgen şeklinin düz kısmıdır. T1 ile gösterilmiştir. Bu kısım (T1) 40 mm önerilir. Eğer taban ölçüsü 35 mm den daha küçük olursa, metal çerçeve veya serbest arka arkaya dizilen lamella plakları çok kolay bir şekilde yana kayarak içiçe girer, lamella işlevi tamamen ortadan kalkar.
* Trapez eksen ölçü (E1); Trapez eksen ölçüsü (E1) ile gösterilmiştir. Projenin tasarım aşamasında dikkte alınacak önemli bir kriterdir. E1 ölçüsü 100, 110, 120, 140 mm dir. Lamella genişliği seçilen E1 ölçülerinin katları şeklinde olur.

Dikkat: Havuz veya çerçeve içine dizilecek lamella ikişerli levhadan oluşmalı, tüm lamellalar birbirine kaynatılmammalı.

* Plaka aralığı ve lamella genişlik ölçüleri;
2 levha aralığı 44 mm, taban uzunluğu 35 mm ise lamella üretim genişliği 90 cm dir. 10 cm nin katları şeklinde, artar veya azalır.
2 levha aralığı 48 mm, taban uzunluğu 35 mm ise lamella üretim genişliği 88 cm dir. 11 cm nin katları şeklinde, artar veya azalır.
2 levha aralığı 54 mm, taban uzunluğu 40 mm ise lamella üretim genişliği 84 cm dir. 12 cm nin katları şeklinde, artar veya azalır.
2 levha aralığı 60 mm, taban uzunluğu 40 mm ise lamella üretim genişliği 84 cm dir. 14 cm nin katları şeklinde, artar veya azalır.

* Lamella uzunluğu ve eğimi;
Lamella uzunluğu 100 cm veya 160 cm sıklıkla kullanılır. 120-140 en çok tercih edilen öçülerdir.
Lamella eğim açısı genellikle 55-60 derece olur. 60 daha çok tercih ediliyor.

* Lamella plaklarının genişletilmesi örneği; Fabrika üretim genişliği 84 olan bir CT54 modeli için (Şekil-1) projede 120 cm genişlik olması durumunda, X=84, Y=36 X+Y=120 cm, yani 36 cm lik kısım yana şekil-1 deki gibi ilave edilir. Genişlik bu şekilde projeye uygun hale getirilir. Proje geniliği EKSEN ölçüsünün (E1) katlarına yakın olması önemlidir. (+-3 cm töleranslıdır.)
Yana ilave ederek genişletme; Bu kısım çok önemlidir, şekil-1de doğru biçimi verilmiştit. Eklemeler üst üste kaynaltılarak yapılmaz. Bu çerçeve içinde bir bölüm şişkin olurken diğer bölüm eksik kalır.
* Lamella levhalarının uç kısımlarının kesimi; Yapışmış 2 levha, 1 lamella levhasını oluşturur, lamellanın uzunluğı istenilen uzunluğa göre kesilir. Şekil-2
Lamella çerçev içine eğik olarak dizileceği için uçları da eğik olarak kesilir ki diizldiğinde alt ve üst kenerler satıha paralel olsun. Kesilmez ise alt taraf az bir notadan çerçeveye basacağı için bu kenar zamanla kırılır.


2- ÇERÇEVE MALZEMESİ VE ET KALINLIĞI

İçme suyu arıtma projelerinde çerçeve malzemesi 304 paslanmaz çelikten yapılması önerilir. 316L ye gerek yok.

Çerçeve et kalınlığı çerçevenin boyutlarına bağlı olarak belirlenir. ( Çerçeve boyutları, lamella projesi ile belirlenir.)
Çerçeve genişliği 100-120 cm aralığında ise et kalınlığı 3 mm olması yeterlidir.
Genişlik 120-150 cm aralığında olursa çerçeve et kalınlığı 4 mm uygundur.
Genişlik 150-200 cm aralığında olursa çerçeve et kalınlığı 5 mm uygundur.
Çerçevenin her kenarı köşebent şeklinde yapılması çerçeve mukavemetini arttıracaktır. an Ana sayfa Proje yardım Bilgi talep